V období tří králů a vánoční doby probíhá na celém území ČR Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Česká katolická charita. Jednotlivé sbírky jsou i ve farnostech a kostelích. I v naší farnosti se objevili "Tři králové", aby naše farníky povzbudili k finančnímu příspěvku. Jak letošní sbírka dopadla?

V naší farnosti se letos vybralo od našich štědrých farníků a farnic 8 118,58 Kč. Děkujeme rodině Pavelců, kteří se sbírky tak hezky ujali a všem našich farníkům za štědrost a vstřícnost.

Zde je oficiální tisková správa Charity České repubiky. Více najdete na www.trikralovasbirka.cz

Koleda Tříkrálové sbírky je sečtena. Děkujeme!
Tisková zpráva Charity ČR z 28. ledna 2015

(ČR) Charita sečetla obsah všech pokladniček Tříkrálové sbírky. Výsledky ukazují, že dárci byli ke koledníkům štědří, sešlo se přes 89 milionů korun. „Výnos sbírky je důkazem, že lidé kolem nás mají otevřená srdce pro potřeby spoluobčanů, kteří se ocitli ve složité životní situaci. To je dobrá zpráva a jsme vděčni každému, kdo přispěl,“ říká ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. „Získané peníze jsou pro nás současně závazkem, s jejich pomocí chceme zmírnit utrpení a potíže lidí v nouzi.“

Pomoc lidem v nouzi je hlavním heslem celostátní Tříkrálové sbírky, která se letos počátkem ledna konala již popatnácté. Letošní výnos je také největší v historii sbírky, k dnešnímu dni (28. 1.) dosáhl 89 295 518 Kč (z toho 88 530 521 korun bylo vykoledováno do pokladniček a 764 997 Kč tvoří výnos dárcovských SMS).Z výtěžku sbírky bude podpořeno několik stovek projektů na podporu osob a rodin v sociální nouzi, dětí a dospělých s hendikepem, nemocných a seniorů.

„Letos koledovalo s pokladničkou kolem dvaceti tisíc tříkrálových skupinek, tedy o téměř tisíc více než loni,“ říká
hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil.„Všem koledníkům a vedoucím skupinek děkujeme, protože bez nich by se akce nemohla uskutečnit.“

Kde peníze pomohou

Po shromáždění peněz na jednom bankovním sbírkovém účtu (podmínka zákona o veřejných sbírkách, jinak by nebylo možné celkový výnos zjistit a kontrolovat) a po pečlivé kontrole dokladů bude obnos znovu rozdělen podle předem daného klíče:

Téměř dvě třetiny z obnosu (65 %), který byl v teritoriu místní Charity, jež koledu organizovala vykoledován, se sem opět vrátí, aby podpořil některé z místních projektů. Jen několik příkladů ze záměrů na tento rok: V Děčíně přispějí dvěma dětem po mozkové obrně na rehabilitaci v lázních, Domácí hospicová péče Třebíč nakoupí pro nevyléčitelně nemocné oxygenerátor, oxymetr a postele, lidé v sociální a hmotné nouzi v Táboře a v Týně nad Vltavou obdrží finanční a materiální pomoc, Charita Frýdek-Místek zakoupí zvedák pro polohování pacientů, Domov s pečovatelskou službou Bohuslavice na Konicku potřebuje nový automobil, v západočeských Rokycanech peníze půjdou na projekt Osobní asistence, dětem se sociálně slabých a znevýhodněných rodin ve Znojmě budou uhrazeny školní obědy a podobné děti z Chomutova dostanou školní pomůcky atd.

Dalších 15 % výnosu sbírky připadá na projekty diecézních charit (v Západních Čechách např. na provoz sociálně terapeutické dílny pro lidi s psychickým onemocněním v Meclově u Domažlic), 10 % výnosu sbírky je věnováno na humanitární pomoc do zahraničí (z výtěžku je rovněž tvořen krizový fond pro řešení nenadálých událostí), 5 % procent výnosu sbírky připadá na podporu projektů Charity Česká republika a zbylých 5 %výnosu sbírky je v souladu se zákonem určeno na režie sbírky.