- Dnes bude příprava katechumenů na křest. Chodili zhruba 2 roky na přípravu, kdy se seznamovali s učením katolické církve, tedy s katechismem. Dnes je symbolem voda. Co je to milost, o tom je dnešní čtení. Milost není nic empirického, tedy získaného zkušeností. Milost se nezdůvodňuje. Je to dar, který dostáváme od Pána Boha, aniž bychom si to zasloužili. Při křtu se pokřtěný napojuje milostí Boží přímo na Pána Boha. Milost posvěcující nás posvěcuje. Pak jsou milosti pomáhající, a těch je mnoho. Milost posvěcující můžeme ztratit, když uděláme těžký hřích. A můžeme ji obnovit při zpovědi. Teprve když máme milost posvěcující, můžeme přijímat i další milosti pomáhající. Pokud někdo přijímá svatokrádežně, to znamená bez milosti posvěcující, je to velmi špatné. Pak člověk kolem sebe šíří nákazu zkažeností. Proto se křtu a svaté zpovědi říká svátost mrtvých. A pokud pak máme podíl na ostatních milostech, žije se nám dobře.
- V oblasti tělesné hledáme při potížích lékaře, v oblasti duchovní to často flákáme. Není to hmatatelné, není to vidět. A přitom je to zákeřnější než věci tělesné. Je třeba se udržet v duchovní kondici. Postní neděle nás k duchovnímu životu burcují.
- Máme velikého protivníka, a tím je ďábel. Proto máme být připraveni. Naši čekatelé křtu budou pomazáni, aby byli připraveni k duchovnímu boji.

<<  Červen 2017  >>
192021222324